Recenze - Deklarace smrti

18. června 2014 v 17:04 | Angela |  o knihách

Autor: Gemma Malley
Originální název: The Declaration
Originální vydání: Bloomsbury Publishing Plc, 2005
České vydání: Fragment, 2013 (druhé vydání)
Počet stran: 256

Anotace: Velká Británie, rok 2140.

Život na Zemi se změnil od základů. Lidská civilizace už není ohrožena smrtelnými nemocemi, na které věda objevila léky. Nesmrtelnost však přináší i možná rizika - největším z nich je přelidnění. Proto byla přijata Deklarace - každý obyvatel může mít jen jedno dítě... Kdo zákony poruší, bude potrestán.Patnáctiletá Anna se narodila rodičům, kteří měli dvě děti. Nyní je označována za "Přebytečnou". Jaký život ji čeká? Dokáže se vyrovnat se svým osudem vyděděnce?

Autor:

Gemma Malley

Gemma Malley studovala filozofii na publicistické univerzitě, poté pracovala jako žurnalistka. Psala pro několik finančních časopisů a pravidelně přispívala články do časopisů jako jsou Company Magazine a The Sunday Telegraph. Potom se začala věnovat službám pro seniory v Ofstedu nebo výcviku vodících psů. Je vdaná za ředitele přípravné školy v severozápadním Londýně.

Moje pocity:

Na knihu jsem četla opravdu hodně recenzí, některé kladné a některé i se zápornými názory. Nejdřív mě velmi zaujala obálka, která je opravdu nádherná, i příběh se zdál být velmi zajímavý. Po prvních stránkách jsem myslela, že budu možná trošku zklamaná, ale potom se to rozjelo a přesvědčila jsem se o opaku.

Kniha je to opravdu skvělá. Ta myšlenka se mi moc líbí, hlavně doprovázená forma deníku je báječná. Do příběhu jsem se hned začetla a nemohla jsem se odtrhnout. Je to zkrátka taková čtivým stylem napsaná oddechovka, která vás nepustí.

Děj:

V anotaci se vyskytuje menší nesrovnalost, lidé nemohou mít žádné děti, pouze, když se vzdají dlouhověkosti. Děj se odehrává převážně v Grange Hallu, v místě pro všechny Přebytečné. Musejí dodržovat jeho řád a žít v přísných podmínkách a ve lžích, které jim namlouvají pracovníci Grange Hallu. Anna se snaží plnit všechny úkoly co nejlépe, aby mohla sloužit Vyvoleným, nemá totiž právo na život, jak je jí stále připomínáno. Až ke konci, při odposlechu paní Pincentové pochopí, že vše není úplnou pravdou, jak se zdá, i když tomu zprvu nechce věřit. Nakonec začne věřit Petrovi, který má v plánu útěk. Zakončení mě dostalo ze všeho nejvíc, vůbec jsem nečekala, že to dopadne takto.

Postavy:

Anna - Přebytečná, která si je vědoma svého účelu, měla jsem ji ráda, přestože byla nejdříve naivní, což je vzhledem k podmínkám pochopitelné, chová se vzorně a snaží se být co nejlepší Užitečnou, nakonec, po všem co uslyší, začne Petrovi věřit a udělá dobře.
Petr - Do Grande Hallu se dostal až v poměrně vysokém věku, než je zvykem, hned se mi zalíbil se svou průbojností, rozčiloval Annu svým neustálým přesvědčováním, byl neodbytný. Přitom hodný a milý, je dobře, že donutil Annu přemýšlet nad svými slovy.
Paní Pincentová - Nemilosrdná ředitelka ústavu. Tuhle ženskou jsem od začátku nenáviděla, ale měla v sobě něco, čím si mě získala. Hlavně potom, co jsem se dozvěděla, kvůli čemu je vlastně taková.


Ukázka:
"Já svoje rodiče neznám," vyhrkla Anna, a když jí do očí vstoupily slzy, vztekle je polkla. "Jak můžu patřit k lidem, které vůbec neznám? Vždyť ani nevím, jestli mě chtějí."
"Chtějí tě zpátky víc než cokoliv jiného," odporoval Anně Petr a jeho hlas byl náhle smutný a vážný. "Budu ti o nich vyprávět. Jsou to skutenčně hodní lidé. Vzali mě k sobě a..."
Odmlčel se.
"Chtějí tě vidět, Anno," dodal jemně. "Milují tě nejvíc ze všeho na světě."
"Nikdo mě nemiluje," odvětila potichu. "Nikdo. Jsem jenom Přebytečná."
"Ne," zvolal Petr náhle divoce, "nejsi. Pochopíš to, až se dostaneme Ven. Poznáš všechny ty úžasné věci a uvědomíš si, že Grange Hall není skutečný. Tohle není svět, Anno. Je to nemorální. Všechno, co s tady tím souvisí je nemorální."

Hodnocení:

Knížka se mi opravdu hodně líbila, možná se našlo pár nedostatků, ale každému ji můžu vřele doporučit. Hodnotím ji 83%.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama