Recenze - Hvězdy nám nepřály

18. června 2014 v 16:34 | Angela |  o knihách

Autor: John Green
Originální název: The Fault in Our Stars
Originální vydání: Penguin Group, 2012
Nakladatelství: Knižní klub, 2013
Počet stran: 240
Počet kapitol: 25

Anotace: Zajímavá a citlivá knížka o šestnáctileté Hazel, která trpí rakovinou a sblíží se s Augustem, jemuž se podařilo tuto nemoc překonat. Ti dva mladí lidé se výborně doplňují, a navíc je spojuje originální pohled na život i na chorobu, která je postihla. "Nejvtipnější smutný příběh" je napsán s mimořádným smyslem pro humor a sarkasmus a díky autorovu vypravěčskému talentu vyznívá velmi působivě.


Moje pocity:

Knihu jsem četla podruhé, ale nadchla mě úplně stejně jako při prvním čtení. Mohla bych ji číst pořád dokola. Já tu knížku prostě miluju! Je to jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Příběh je napsaný velmi čtivě a poutavě, vůbec jsem se nemohla odtrhnout. I obálka se mi moc líbí, v jednoduchosti je krása.

Je to vlastně smutný příběh, ale přitom napsaný tak humorně. Jednu chvíli se usmíváte nad autorovým humorem a ironií a později pláčete dojímáním. Střídá se opravdu hodně pocitů, u celého příběhu se vlastně můžete usmívat se slzami v očích. Někoho možná kniha neláká, protože si myslí, že je to obyčejný zamilovaný příběh, ale není to tak. Je to napsané tak jinak... Úplně úžasným způsobem, který snad každého nadchne.

Líbí se mi, jak je děj doplňován velmi zajímavými a pravdivými citáty, pár z nich je napsaným i na obálce.
Bez bolesti by člověk nepoznal radost.

Bolest se dožaduje procítění.

Prožijme dnešek, jak nejlépe můžeme.

Marně bych hledala postavy této knihy, které by mi byly nesympatické. Nikdo se mi nijak nezprotivil. Hazel jsem měla hned od začátku ráda, často trávila čas doma čtením knih a sledováním televize, ale potom na podpůrné skupině poznala Guse, kterého jsem si také okamžitě oblíbila, i jejich kamaráda Izáka a rodiče Hazel i Guse. Možná spisovatele Petera Van Hautena, který napsal knihu Císařský neduh a Hazel zajímalo, jak to dopadlo s jeho postavami, jsem vnímala trošku jinak, ale ne v negativním smyslu. Přišel mi zajímavý a i přes jeho chování se mi zalíbil. Překvapily mě ty důvody, které měl ke svému chování. Jak říkám, nikoho jsem nebrala jako zápornou postavu.

Po druhé jsem už ani nad tím vším (během děje) tolik nebrečela, ale byla jsem hodně smutná. Bylo to tak nečekané, na konci jsem musela brečet. Žádná kniha mě snad nedojmula natolik, abych i podruhé potřebovala papírové kapesníčky. Kniha jasně ukazuje, že svět není továrna na splněná přání, ale i přesto se najdou chvíle, kdy můžete být šťastní.

Ukázka:

Vzbudila jsem se, protože můj telefon zpíval písničku od Hectic Glow, Gusovu oblíbenou. To znamenalo, že volá on, nebo někdo z jeho telefonu. Podívala jsem se na budík. 2.35 ráno. Umřel, pomyslela jsem si a měla jsem dojem, že se mi celé vnitro zhroutilo v černou díru.
Sotva jsem dokázala zachraptět: "Haló?"
Čekala jsem hlas zničeného rodiče.
"Hazel Grace," řekl slabě Augusus.
"Zaplaťpánbůh, že jsi to ty. Ahoj. Ahoj, miluji tě."
"Hazel Grace, jsem u benzinky. Mám problém. Musíš mi pomoct."
"Co je? Kde jsi?"
U Speedway, roh Osmdesáté šesté a Ditch. Něco jsem si provedl se sondou a nevím, co s tím, a -"
"Volám záchranku." Nenechala jsem ho domluvit.
"Ne ne ne ne ne, odvezli by mě do špitálu. Hazel, poslouchej mě. Nevolej záchranku ani moje rodiče nebo ti to nikdy neodpustím nedělej to prosím tě jenom přijeď prosím jenom přijeď a udělej něco s tou zatracenou sondou. Já jenom, proboha, to je taková pitomost. Nechci, aby naši věděli, že jsem pryč. Lék mám s sebou, jen ho tam nemůžu dostat. Prosím." Plakal.
Nikdy jsem ho neslyšela takhle vzlykat, jen tenkrát jednou, přes dveře domu, tehdy před Amsterodamem.

Hodnocení:

Kniha mě vážně úplně dostala, hodnotím ji 97%.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karamelka Karamelka | Web | 24. srpna 2014 v 15:56 | Reagovat

tu knihu také miluji! tolik mě ohromila, byla jsem i na filmu :-) je to fakt skvělé, má to své kouzlo a člověk prostě po té kouká na svět trošku jinak (aspoň tedy já) ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama