Recenze - Vražedná pomsta

18. června 2014 v 17:18 | Angela |  o knihách
HUNGER GAMES – Vražedná pomsta

Autor: Suzanne Collinsová
Nakladatelství: Fragment, 2013 (druhé vydání)
Originální vydání: Scholastic Press, 2008
Série: Hunger games (2.)
Počet kapitol: 27
Počet stran: 334

Anotace: Jmenuji se Katniss Everdeenová a zvítězila jsem v posledních Hladových hrách.
Strhující příběh lásky a touhy po přežití ve světě plném útlaku a nesvobody pokračuje! Katniss dosáhla vítězství v Hladových hrách aktem vzdoru proti všemocnému Kapitolu a jeho krutým pravidlům. Katniss s Peetou očekávají pomstu mocných... Překvapivé výsledky zápasu v drsné reality show však povzbudily obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí nebo se plamínek vzpoury rozhoří naplno? Druhý díl světového knižního bestselleru.


Autorka:
Suzanne Collinsová vystudovala obor dramatického psaní na univerzitě v New Yorku, od roku 1991 se věnuje spisovatelské činnosti, začínala jako scénáristka televizních pořadů pro děti. Prvního dílu Hunger games se v Severní Americe prodalo přes 1,5 milionů výtisků, na žebříčku New York Times se titul udržel déle než 60 týdnů. V současnosti žije se svým manželem a dvěma dětmi v Connecticutu.

Děj:

Katniss s Peetou se vrací po vítězství domů, avšak už se nikdy nedostanou k životu, který vedli dříve. Všechno je jinak. Gesto, kterým se rozloučili s arénou, je pro Kapitol signálem vzdoru, Katniss doufá, že to půjde nějak potlačit, ale brzy je je jasné, že vzpouře nelze zabránit. Děj začíná poněkud v klidném tempu, ale brzy dostává rychlý spád.

Čtvrtohory a jejich pravidla jsou dalším šokem, čím dál více lidí se bouří. Existují pochybnosti o existenci třináctého kraje, který by mohl sloužit jako útočiště povstalců, ale čemu věřit? Děj je tak poutavý, akční, plný nástrah a hlavně jeho vyvrcholení je nepopsatelně napínavé i zarážející.

Postavy:

Katniss se od návratu z arény docela změnila, ale stále je pro ni hlavní bezpečí rodiny a blízkých. Náznakem se rýsoval milostný trojúhelník - Katnissiino přemítání nad vztahy s Peetou a Hurikánem. Peeta už mi přišel sympatičtější, než v minulém díle, ale stále mám radši Hurikána.

Moje pocity:

Vždycky jsem tvrdila, že se mi nejvíc líbí první díl, hlavně díky té prvotní myšlence a seznamování se z Hladovými hrami, ale po druhém přečtení je to v rozporu, protože tenhle díl ve mně zanechal ještě víc napětí a myšlenek. Hlavně také velké očekávání pro pokračování. Bojím se zklamání, až si znovu přečtu i závěrečný díl trilogie.

Nebudu přemítat pouze nad strachem z pokračování a podělím se o pocity, které jsem prožívala. Začátek je opravdu poklidný, v porovnání s tím, co přijde. Potom se to strašně rychle rozjede a nestačíte ani dýchat. Čtení jsem vážně hodně prožívala, protože je to něco úžasného. A pak najednou nic, prostě se ani nenadechnete a je konec.

Poslední část hrozně rychle utekla, docela to se mnou zamávalo, protože je to zatrhnuté v tak zajímavém momentě. Ale nezklamalo mě to, ten konec se k tomu hodil, také velmi příjemně (no, příjemně není asi vhodné slovo - s velkým napětím, to je správné) navnadí na poslední díl.

Ukázka:

Rozechvělým hlasem odpovídám: "Jenom je mi moc líto, že neuvidíte mou svatbu, ale jsem ráda, že mě aspoň uvidíte v šatech. Nejsou prostě nádherné?" Nemusím se ani dívat na Cinnu, aby mi dal znamení. Vím, že nastal správný čas. Začínám se pomalu otáčet a zvedám rukávy svých těžkých šatů nad hlavu.
Když slyším řev davu, myslím si, že lidé křičí, protože vypadám kouzelně. Pak si ale všímám, jak kolem mě stoupá kouř. Z ohně. Nejsou to takové mihotavé plamínky, jaké jsem měla na sobě vloni při jízdě na válečném voze, nýbrž mnohem skutečnější oheň, který mi pohlcuje šaty. Dým houstne a já začínám panikařit. Do vzduchu odlétají zuhelnatělé kousky látky a na jeviště dopadají perly. Točím se dál a dál: oheň mě totiž nepálí a vím, že to přichystal Cinna. Na zlomek vteřiny lapám po dechu, protože jsem celá zahalená zvláštními plameny. Pak najednou oheň pohasíná a já se zastavuji. Přemítám, jestli jsem nahá a proč Cinna spálil moje svatební šaty.
Nejsem ale nahá. Mám na sobě šaty stejného střihu jako ty původní, jenže v barvě, jenže v barvě uhlí a složené z něčeho, co připomíná drobná pera. Tázavě zvedám dlouhé, splývavé rukávy, a v tu chvíli zahlédnu velkou obrazovku. Jsem celá černá a výjimkou bílých skvrn na rukávech. Nebo bych spíš měla říct na křídlech.
Protože Cinna mě proměnil v reprodrozda.

Hodnocení:

Snad ani nemám slov, je to úžasná kniha a naplnila má očekávání. Srovnávat ji s Arénou smrti je těžké, nakonec získává o procento víc - 94%. Rozhodněji ji všem vřele doporučuji.

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama