Recenze - Posel

16. dubna 2015 v 20:44 | Angela |  o knihách

Autor: Markus Zusak

Nakladatelství: Argo

Rok vydání: 2012

Počet stran: 350

Počet částí: 4

Anotace

Představte si, že vám jednoho dne začnou do dopisní schránky chodit hrací karty se zašifrovanými úkoly - máte vstoupit do života úplně cizím lidem a najít způsob, jak jim pomoci v jejich nelehkém osudu. Nevíte, kdo vám karty posílá ani proč si vybral zrovna vás. Jasné je jenom to, že ví o každém vašem kroku a nenechá vás na pokoji, dokud sám nebude chtít přestat. Má vás zkrátka v hrsti. Přesně v této situaci se ocitá Ed Kennedy, devatenáctiletý taxikář, který až doposud dělil svůj čas mezi kamarády Marva, Ritchieho a Audrey (do které je beznadějně zamilovaný), věrného psa Portýra, hraní karet a svou práci, a má pocit, že se už na nic dalšího nezmůže. Ed na svých záchranných misích schytá spoustu bizarních výprasků, ale s každým úkolem roste jeho schopnost poradit si se vším sám a také vědomí, co musí udělat, aby jeho život za něco stál. Vyprávění vás upoutá situačním humorem a trefnými komentáři dospívajícího hrdiny.


Na jeden nádech jsem přečetla Zlodějku knih, tento nádherný příběh mě úplně dostal a byla jsem rozhodnuta přečíst si i další autorovy knihy. Líbí se mi, že u nich můžu přemýšlet a hledat skryté myšlenky a významy. Jsou plné emocí, lásky, strastí i radostí.


Když se na prvních stránkách poprvé setkáme s hlavním hrdinou Edem, vede poměrně nudný život. Pracuje jako taxikář a ve volném čase posedává s kamarády a hrají spolu karty. Nemá příliš dobrý vztah se svojí matkou a otec mu před rokem zemřel. Bydlí v malém domě se psem Portýrem.

"Lidi jsou někdy krásný. Ne tím, jak vypadaj. Ne tím, co říkaj. Jenom tím, co jsou."

Všechno se změní ve chvíli, kdy ve své poštovní schránce nalezne kárové eso s výpisem tří adres. Nemá žádné tušení, co to všechno znamená, ale přesto přistoupí na plnění úkolů a začne pomáhat lidským osudům.

"Věř mi nebo ne - ale k tomu, abych tě takhle nesnášela, je potřeba hodně lásky."

Na řadu postupně přijde křížové, pikové i srdcové eso, a nakonec žolík. Z v podstatě bezvýznamného taxikáře se stane někdo, kdo pomohl lidským životům v těžkých chvílích, dal jim naději, radost i lásku, pohnul s břemeny minulosti, ať už šlo o pouhé maličkosti.


Příběh je napsaný kouzelně, plný myšlenek mezi řádky i vtipů, které vás nutí k úsměvu. Autorův styl psaní nemá chybu, obdivuji, jak všechny postavy dokáže vykreslit bez ohledu na to, jaký mají osud. Oblíbila jsem si všechny Edovy přátele, Marva, Ritchieho, i Audrey, do které byl zamilovaný. V jedné z částí se věnuje i jejich tajemstvím.

"Někdy dojdu na to pole a padnu na kolena. Slyším, jak mi buší srdce, ale nechci ho slyšet. Nenávidím bušení vlastního srdce. Zní to na tom poli moc hlasitě. Padá k zemi. Vypadává ze mě ven. Ale pak se prostě zase vrátí."

Nechybělo ani napětí při luštění šifer a přemýšlení nad tím, kdo za tím vším vlastně stojí. Bylo krásné sledovat, kým se stal málo sebevědomý Ed, jak našel naději jít si za tím, aby měl dobrý pocit z toho, jakým žije životem. Přišel na to, že nemusí celý život stát na jednom místě, člověk se může rozhlédnout a jít, i když má pocit, že stojí v blátě, ze kterého nevede cesta.


Pokud budete mít někdy možnost po knize sáhnout, tak neváhejte. Budete se cítit součástí poselství. Hodnocení je myslím jasné.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 17. dubna 2015 v 15:30 | Reagovat

Kniha vyzerá skvele, už som o nej počula, ale ešte som nemala možnosť prečítať si ju a ako vidím, mala by som to rozhodne napraviť :-) Pekná recenzia :D

2 LittleMoose LittleMoose | Web | 20. dubna 2015 v 20:53 | Reagovat

Keď som ja prvýkrát čítala Posla, veľmi ma nenadchol, preto si myslím, že som ho asi čítala v zlom čase na zlom mieste. Asi po roku som si knihu prečítala zase a uchvátila ma (čo je tiež dôkaz, že občas je fajn dať knihám druhú šancu). Asi som sa pôvodne nevedela do postáv vžiť, alebo mi celkom ušla pointa... No potom som si tak isto ako ty obľúbila všetkých Edových kamošov, etše aj toho smradlavého psa, nadchli ma myšlienky v knihe a najviac ma prekvapilo asi to srdcové eso :) Pekná recenzia :)

3 Myanmar Myanmar | Web | 20. dubna 2015 v 21:27 | Reagovat

Jsem hrozně ráda, že se Ti kniha líbila :) Také jsem byla nadšená, skoro stejně jako ze Zlodějky knih :)

4 Ellí Ellí | Web | 22. dubna 2015 v 15:27 | Reagovat

To vypadá opravdu zajímavě, myslím, že mám další tip na dobrou knihu k přečtení :-) Velmi pěkně napsaná recenze ;-)

5 NikaRoovy NikaRoovy | Web | 22. dubna 2015 v 18:13 | Reagovat

Lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem o autorovi neslyšela. Kdo by neznal Zlodějku knih, že? Ale i o této knize a té nové (něco se psem? nevím název) jsem slyšela. Nikdy jsem ale od autora nic nečetla. Zlodějku si chci přečíst v květnu, o tomto jsem nijak nepřemýšlela, ale teď o tom přemýšlím. Vůbec jsem nevěděla, o čem to je, ale zní to zajímavě a podle tvého názoru to vypadá opravdu pěkně. Ani jsem nečetla a už jsem zvědavá, kdo všechny karty posílal. Navnadila jsi mě, musím ihned přidat na wishlist. Mimo to se mi i moc líbí citáty, hlavně ten první, jemně a kouzelně, jednoduše krásný.

Skvělá recenze! :)

6 Angela Angela | Web | 26. dubna 2015 v 12:52 | Reagovat

[1]: Rozhodně to jednou naprav. :D Děkuji. :-)

[2]: Je pravda, že je to asi jedna z knih, na kterou musí mít člověk tu "správnou náladu". :-) Srdcové eso pro mě bylo taky největším překvapením a asi i nejoblíbenější částí. Děkuji. :-)

[3]: I když jsem se snažila knihy neporovnávat, na Zlodějku asi nic nemá... Ale opravdu se nedokážu usoudit, která knížka mě nadchla víc. Obě dvě mají kouzelný příběh a myšlenky. :-)

[4]: Jsem ráda, že jsem tě navnadila k přečtení. :-)

[5]: Roky pod psa byly takové zvláštní, ale taky skvělé. :D Myslím, že brzy vyjde pokračování...
Citáty jsou fakt nádherné, dodávaly ještě větší kouzlo. :-) Knížku si určitě přečti! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama