Bludy z nudy

8. ledna 2017 v 22:04 | Angela |  o knihách

Autor: Sacha Sperling
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2011 (or. 2009)
Počet stran: 224

Anotace

Vypravěčem debutového románu je čtrnáctiletý Saša, který pochází z bohaté rodiny, vyrostl v dobré pařížské čtvrti a chodí do 3. ročníku lycea: prožívá věk, kdy se hraje o všechno, kdy člověk neví, k čemu tu je a co by chtěl dělat. Setkání s bláznivým Augustinem je signálem k činu - společně experimentují až na hranici smrti, jen aby se přesvědčili, že žijí. Mladý francouzský autor je považován za talent desetiletí.
Svým způsobem mám ráda knihy týkají se osudů lidí, kteří mají zkušenosti s drogami, popisují své kroky, motivy a vystihují nálady svého života. Právě proto mě zaujal i tento podobně vyhlížející příběh. Ať už jsem očekávala něco trochu jiného nebo ne, byla jsem překvapena a potěšena, že jsem se po krátkém románu rozhodla sáhnout.

Ticho je neúnosné, když na někoho čekáte a víte určitě, že nepřijde, anebo ne doopravdy.

Hlavní postava, Saša zpočátku dobře vychází se svou matkou a ve škole si vede průměrně. Když se seznámí s Augustinem, náhle poznává jiné priority, než doposud. Chce se vymanit ze stereotypnního způsobu žití, převážně si užívat a tolik nehledět na povinnosti, které se od něj očekávájí. Zhoršují se mu i vztahy s rodiči (k otci si kvůli rozvodu nikdy nenašel cestu) a nevlastními sourozenci, není mu to ovšem tolik lhostejné, jak se může zdát.

Samota se pomalu zhmotňuje. Má tvář, kouká ti rovnou do žaludku.

Líbilo se mi, jakým způsobem byly vyjadřované jeho emoce a vniřní zmatek, přímo z první ruky jsme mohli pozorovat jeho boj se sebou samotným. V jedné chvíli se cítil vyrovnaně, v dalších byl zmatený a náladový, ztrácel se sám v sobě a jenom proplouval, nepřemýšlel, co by mohlo být dál. Vzhledem k jeho věku (na kterém to samozřejmě nemusí plně záviset) přemýšlel v určitých situacích naivně, zato mnohdy vyspěle uvažoval o lidských vztazích a cestách.

Chtěl bych se zbavit potřeby spánku. Ztratit se, ztratit se tisíckrát a vždycky se zase znovu najít. Až jednou vyrostu, budu nejistý. Možná, že právě tak získá člověk nesmrtelnost.

Atmosféra stylu psaní na mé smysli působila kouzelně, hra se slovy svou jednoduchostí vytvářela příjemný dojem a přitom surový, autor dokázal poutavě popsat Sašovy myšlenky, které byly proloženny také zajímavými odstavci, které většinou poukazovali na minulost a objevovali se v nich střípky, které mu utkvěli v paměti. Ocenit jsem dokázala i zaměření se na vývoj vztahu mezi Sašou a Sebastianem a příčinu toho, kam to dospělo nakonec.

Dospět znamená přiznat si, že není kam utéct, že příběhy jsou krátké a bezvýznamné, ale z nepochopitelných důvodů v nás zanechávají stopy. Dospět znamená přiznat si, že neexistuje žádné jiné místo, než tady. Dospět znamená připustit, že umřeme, nebo ne?

Jistě se naskytlo několik momentů, kdy jsem se na krátkou chvíli nudila, jelikož je to vlastně takový dnes pomalu běžně dějící se příběh a jakmile se vytratí atmosféra, tak ději něco schází. Některému čtenáři by možná mohla lézt hlavní postava Saši na nervy svým dokola opakujícím se chováním, ale mě byl svými chybami sympatický a s mnohými pocity a myšlenkami jsem se dokázala ztotožnit a určitě by se v nich našli i ostatní, ať už by pasovali do různých situací našeho života.Ze závěru jsem si odnesla zvláštně uspokojící pocit vybízející k dalším myšlenkám, a to je jedině dobře. Jsem ráda, že jsem mohla knihou listovat a vstřebávat všechno to, co chválím v předchozích řádcích. Hodnotím plným počtem.

5/5


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MarcoW MarcoW | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 14:18 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

2 Casion Casion | Web | 18. ledna 2017 v 19:32 | Reagovat

Obálka knihy ma trošku sklamala, avšak obsahovo vyzerá pomerne pútavo a originálne. Neviem, či by to bola práve kniha pre mňa, každopádne vďaka za to, že som sa o nej aspoň dozvedela :-)

3 Džejní Džejní | Web | 1. února 2017 v 9:33 | Reagovat

vyzera to ako velmi super kniha, presne moja salka kavy. ale skoro sa az stavim, ze do slovenciny sa nikto neunuval ju prelozit, takze moja sanca na jej precitanie velmi rychlo klesa k nule, kedze v kniznici ju zrejme nemam sancu najst. vecna skoda.

4 Angela Angela | Web | 11. února 2017 v 16:45 | Reagovat

[2]: Obálka mě taky úplně nenadchla, ale obsah byl pro mě opravdu zajímavý a originální. I když tento styl asi nezaujme každého. :)

[3]: Nevěděla jsem, že kniha na Slovensku nevyšla... Možná by se ti podařilo najít ji někde v češtině, pokud by ti nedělala problém. :) Mě překvapilo, že se u nás prodávala jen za nějakých 20 korun. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama