Šedesátky očima Andyho Warhola

11. března 2017 v 13:48 | Angela |  o knihách

Autor: Andy Warhol, Pat Hacketová
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2016 (orig. 1980)
Počet stran: 396

Anotace

Šedesátá léta znamenala zemětřesení, které navždy proměnilo tvář moderní kultury. Jedním z jeho epicenter byl New York - a jednou z jeho vůdčích osobností byl Andy Warhol. V jeho studiu, legendární Factory, se pravidelně scházela společenská a kulturní smetánka té doby, od Lou Reeda a jeho Velvet Underground po Eddie Sedgwickovou či Boba Dylana. Kniha Popismus, již s Andym Warholem napsala jeho dlouholetá spolupracovnice a přítelkyně Pat Hackettová, je věrným a upřímným záznamem oné vzrušené doby a zároveň kaleidoskopem drbů, anekdotických historek i niterných zamyšlení, které ocení každý, koho zajímá pop-art, popkultura i šedesátá léta jako taková.Ačkoliv může kniha působit jako nudná publikace popisující určitý okruh dějin umění, ve skutečnosti je forma vyprávění nesmírně strhující. Tím, že samotným vypravěčem je ústřední a vlivná postava Andyho Warhola, se vám příběh zdá také více reálnější. Jako byste dýchali v té době a prožívali atmosféru plnou zábavy, drog, umění, hippies a undergroundu. Na chvíli se stanete součástí toho, co mezi sebou prožívala tehdejší moderní společnost.

Možná je tomu jinak, ale ať už jste o tvorbě Andyho Warhola slyšeli odkudkoliv nebo pouze v hodinách výtvarné výchovy, odnesete si hlavně ponětí o Champbellových polívkách, Marilyn Monroe a dalších pop-artových obrazech. Mám dojem, že o filmových počinech se už tolik nemluví, a to může být vskutku škoda. Pro mě samotnou to bylo něco neprozkoumaného a části popisující, jak filmy vznikaly a co vedlo k námětům, byly osobité a poutavé.


Za tím, proč jsem po knize sáhla, bylo také setkání se se známými osobnostmi, kteří mě nějakým způsobem ovlivnili hudbou nebo literárním či výtvarným vyjádřením. Kerouac, Ginsberg, The Beatles, Bob Dylan, Jimi Hendrix, Jim Morrison a především The Velvet Underground, se kterými Warhol spolupracoval. Přišlo mi velice zajímavé dozvědět se v jakém kontextu a za jaké situace se všechny ty osobnosti s Andym setkali, ať už o tom byla napsána jenom krátká zmínka nebo se jednalo o více příležitostí.

Spoustu jmen, hlavně točících se okolo filmů, jsem ovšem neznala a občas jsem měla problém se v některých postavách vyznat, přestože se objevovaly častěji. To by mohlo činit problémy i ostatním čtenářům, kteří se v této scéně příliš neorientují. Jména známých i méně známých osobností jsou na vás chrleny opravdu ve velkém, hlavně ze začátku můžete mít takový pocit.


Text je rozdělen do několika kapitol, které jsou vymezené konkrétními lety (1960 - 63, 64,...). Toto rozdělení může být však poměrně široké a děj nemusí vždycky působit úplně souvisle, ale to vlastně zapadá do té šedesátkové jízdy, kdy smysl nebyl tím hlavním. Život se otáčel rychle, a přesto to v sobě neslo něco vskutku smyslného.


Kniha pro mě byla rozhodně přínosná, načerpala jsem dost nového tímhle příjemným způsobem a taky jsem se bavila humorem a nadhledem, který mezi řádky proplouval. Oceňuji i postscript s fotografiemi, které jsou skvělým doplněním. Hodnotím plným počtem.

5/5

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tajemná Temnota Tajemná Temnota | E-mail | Web | 2. dubna 2017 v 0:49 | Reagovat

Vypadá to zajímavě. Tohle období mě sice nijak nebere ani nikdo nebralo, ale Andy Warhol mi vždycky přišel strašně sympatický. A fascinovaly mě ty jeho polívky xD.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama